Montenegro Avrupa Birliği Üyesi mi?

Karadağ henüz Avrupa Birliği üyesi değildir. Aday ülke statüsündedir. Karadağ, AB üyeliğine girmesine kesin gözüyle bakılan bir ülke… AB ile tüm fasılları açmış olan tek ülke, AB üyelerinin yetkilileri arasında yaygın bir desteğe sahiptir ve ülkenin AB’ye katılımının 2025 yılına kadar mümkün olduğu düşünülüyor. Bu beklentide eski Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, 2025 yılına kadar Montenegro’nun AB’ye katılabileceği iddası önemli bir paya sahiptir. Diğer taraftan 2016 AB genişleme raporunda da AB’ye girecek ilk ülke olarak Montenegro ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte Montenegro vatandaşlarının AB’de serbest dolaşım hakkına sahip olduğu ve Montenegro’nun para biriminin Euro olduğu da unutulmamalıdır.

AB’ye Giren Ülkelerde Konut Fiyatları Artışı

AB’ye girecek bir ülke olarak Montenegro’da yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri gayrimenkullerdeki değer artışı olacaktır. Zira aşağıdaki tabloda daha önce birliğe katılmış ülkelerdeki konutların değer artışları 2025 sonrasında Montenegro’daki yatırımınız için olacakların da bir habercisi olacaktır. Tabloda görüldüğü gibi Estonya’da konut fiyatları AB üyeliği sonrası %175 artmış, 100 Bin Euroluk bir evin fiyatı 275 Bin Euro’ya çıkmıştır. Komşumuz Bulgaristan’da da 100 Bin Euroluk bir evin fiyatı %100’lük bir artışla 200 Bin Euro’ya çıkmıştır.

Gelin, Montenegro’nun adaylık sürecine kısa bir bakış atalım…

Montenegro, 2008 senesinde AB üyeliğine başvurmuştur. 2010 yılında Avrupa Komisyonu, Karadağ’ın başvurusuna yönelik olumlu bir görüş yayınlamıştır. Daha sonra da 2011 yılının Aralık ayında AB Konseyi, katılım müzakerelerini 2012 senesinin Haziran ayında başlatacağını açıklamıştır. Sekiz yıllık katılım müzakerelerinin ardından üçü geçici olarak kapatılan 33 faslın tümü açılmıştır.

Vize Serbestisi…

AB ile Karadağ arasında Vize Kolaylığı ve Geri Kabul Anlaşması 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Karadağ 2009’dan beri vize serbestinden yararlanmaktadır.

Montenegro’nun Eksikleri 

AB’nin 2022 Genişleme Değerlendirme Raporu, ülkenin bazı taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu taahhütler arasında ifade özgürlüğü, medya özgürlüğü ve yargının güvenilirliği yer almaktadır.

AB’nin Ağır İşleyen Karar Alma Mekanizması…

Üyelik sürecinin tamamlanmaması sadece Karadağ’a özgü bir durum değildir. AB içindeki genişleme süreçlerinin yavaş işlediği bilinmektedir. AB’nin karar alma mekanizmasının yavaşlığı yanında Ukrayna Savaşı ve beraberinde gelen siyasi ve ekonomik sorunlarla meşgul olduğu gözlemlenmektedir. Enerji krizine çözüm bulmak, AB’nin öncelikli meselelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Montenegro’nun Jeopolitik Önemi…

Sonuç olarak, Karadağ, diğer Batı Balkan ülkeleriyle kıyaslandığında AB üyeliğine en yakın durumda bulunan ülke olarak görülmektedir. Aynı zamanda, Avrupa’nın jeopolitik durumunu göz önünde bulundurarak, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Balkan coğrafyasının AB için daha önemli hale geldiği söylenebilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak