Karadağ’da Ev Alarak Oturma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ’da ev satın alan kişilerin, kendileri, eşleri ve on sekiz yaş altındaki çocukları, bir yıl süreyle geçici oturma iznine sahip olmaya hak kazanmaktadır. Başvuru sahibi, gayrimenkul sahibi olduğu sürece oturma izni yıllık olarak yenilenmektedir.

Bütçe Limiti Yok!

Oturma izni almak için edinilecek gayrimenkulün belli bir değerin üzerinde olması şartı bulunmamaktadır. Dolayısıyla evin fiyatında bir alt/üst sınır bulunmamaktadır.

Tapu Gereklidir!

Emlak alımıyla geçici oturma izni alabilmek için, oturma ve çalışma izni başvurusu için sunulan belgelerin yanı sıra, taşınmazın mülkiyetine dair belgelerin de tapu siciline ibraz edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla başvurular gayrimenkulun tapusuyla yapılmaktadır.

Ortak Alımlarda Hakların Durumu

Mülkü iki kişi ortak olarak alabilmektedir. Mülkün %50’sine sahip iki hissedarın eşi ve 18 yaş altındaki çocukları 1 yıllık süreyle geçici oturum izni almaya hak kazanmaktadır. Dolayısıyla her iki taraf da aynı haklara sahiptir.

Hangi Gayrimenkullerde Geçerlidir?

Aile konutları, kır evleri, villalar, daireler, oteller, ikamet binaları ve ticari işletmeler, gayrimenkul olarak kabul edilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak